Tisztelt Termelők !
Először is Minden Kedves Ügyfelemnek sikerekben , eredményekben és egészségben gazdag Boldog Újévet kívánok !
A januári aktualitásokkal kapcsolatosan a következő információkat osztanám meg Önökkel:
Az Egységes Kérelemmel kapcsolatos aktualitások:
A támogatási összegek kifizetése január 15. után kezdődik ismét, a kifizetés folyamatos, az esetleges ellenőrzésekben érintett gazdáknál a támogatási összegek kifizetése késhet . A teljes támogatási összeget 2025. június 30-ig kell kifizetniük.
A másodvetés időpontját a vetés / ültetés után 15 nappal kellett bejelenteni. Az előzetesen betervezett másodvetés csak akkor minősül megvalósultnak, ha a tényleges időpont is bejelentésre kerül, majd az év vége felé a betakarítás időpontja is bejelentésre kerül. Erről az ügyfélkapura is kaptak értesítést. Az a kérésem, amikor a másodvetésű kultúra ( például káposztafélék , petrezselyem stb. )betakarításra került, ezt jelezzék felém!
A térségünket szélerózió érzékeny területté minősítették, emiatt a támogatás igénylésének szempontjából több új feltétel is bevezetésre került. Egyik legfontosabb elem, hogy a nyári betakarítású növények betakarítás utáni tarlóállapotát meg kell őrizni a következő évi növénykultúra talajelőkészítési munkálatainak kezdéséig, a másik, hogy a főbb munkafolyamatokról gazdálkodási naplót kell vezetni. Ez az Agrárkamara honlapjáról letölthető lesz.
A 2024-2025. évi gazdálkodási gyakorlati megvalósítás szempontjából a következő fontos elemeket emelném ki , melynek betartására mindenkinek felhívnám a figyelmét :
1; 10 hektár szántó fölötti gazdaságok esetében 4 % pihentetett terület , vagy pillangós növények vetése , vagy ökológiai másodvetés szükséges
2; Az előző számokban leírtakhoz képest változás, hogy az Agrárökológiai Programban részt vevő gazdáknak gazdálkodási naplót kell vezetni, mely a NAK és az Államkincstár oldaláról elérhető. A NÉBIH felületéről továbbra is elérhető az Elektronikus Gazdálkodási Napló , melynek vezetése bizonyos támogatási jogcímek esetében kötelező !
A gazdálkodási naplót elektronikusan fel kell tölteni a NÉBIH rendszerébe 2025.január 31-ig !!!!
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ugyanazon a nehézkes felületen kell dolgoznunk, mint tavaly. Emiatt az a kérésem, hogy az AÖP-ben érintett termelők október hónapban keressenek egyeztetésre !
Az a kérésem, hogy aki a permetezési napló, vagy a gazdálkodási napló feltöltésében segítséget szeretne tőlem kérni, mihamarabb keressenek.
Az elektronikus gazdálkodási naplóba integráltan kerül elhelyezésre az Elektronikus permetezési napló, melyben minden növényvédő szeres kezelést az évi rendszeres papír alapú naplóvezetést követően 2025. január 31-ig kell feltölteni ugyanebbe a rendszerbe
Szintén az elektronikus gazdálkodási naplóba került elhelyezésre a nitrát adatszolgáltatási felület, melynek a határideje – ha nincs más elektronikus adatszolgáltatási kötelezettség – 2024. március 31.
Az adatok rögzítésében korlátozottan tudok segítséget nyújtani, de a feltöltés időigényes volta miatt az a kérésem, ha valaki segítséget szeretne kérni, időben jelentkezzen. A permetezési napló feltöltéséhez szükséges az ügyfélkapus belépés ( felhasználó név és jelszó ) valamint a pontosan és hiánytalanul kitöltött papír alapú permetezési napló !
Ügyfélkapu + és Digitális Állampolgárság ( DÁP ) !
2025.január 16. napjától megváltozik az elektronikus ügyintézés, és az eddig ismert ügyfélkapus azonosítás megszűnik. Az elektronikus ügyintézésekhez a hozzáférést az Ügyfélkapu + és a DÁP Mobilalkalmazás fogja biztosítani. Hogyan érinti ez Önöket ?
Az agrártámogatások esetében ( Területalapú támogatási kérelmek ! ) amennyiben meghatalmazott falugazdász segítségét veszik igénybe, úgy ebben az esetben nekünk, falugazdászoknak kell az ügyfélkapun beazonosítani magunkat, s az élő meghatalmazás révén a támogatási kérelmeket ezután is ki tudjuk tölteni.
Bármi más esetben, amikor Önök intézik ügyfélkapun keresztül bármiféle hivatalos szervnél az ügyeiket ( Pl NAV adóbevallások, jövedéki adó bevallások , EESZT( orvosi vizsgálati eredmények ), stb. ), ebben az esetben szükséges január 15-ig vagy az Ügyfélkapu + szolgáltatást beállítani, vagy a DÁP mobilalkalmazást elindítani .
Az aktuális pályázati lehetőségek a www.szechenyi2020.hu , www.fvm.hu , , a www.mvh.gov.hu és a www.nak.hu honlapokon megtalálhatók, kérem figyeljék ezeket az oldalakat.
Az ígéret szerint januárban kiírásra kerül a generációváltást elősegítő támogatások , a gazdaságátadási támogatás, a fiatal gazdálkodók induló támogatása , a és a mezőgazdasági kisüzemek fenntarthatóságának fejlesztésére fordítható támogatás is. Lapzártáig társadalmi vitára kibocsájtásra került a Fiatal gazdálkodók induló támogatásának a tervezete, melyek a fent említett oldalakon megtalálhatóak.
A korábbi pályázatokhoz kapcsolódó kötelező képzéseket ( lásd Kisüzemek fejlesztése stb. ) az Agrárkamara a továbbiakban szervezni fogja. Az érintetteket kérem, figyeljék a www.nakplusz.hu oldalon megjelent információkat.
Az ügyfélfogadási rend az elektronikus Gazdálkodási és Permetezési napló vezetéssel kapcsolatos feladatok miatt módosult , a fix ügyfélfogadás ideje kevesebb lesz. A pontos ügyfélfogadási rend az Iroda ajtajánál kifüggesztésre kerül,
A telefonszámom : 06-30/337-2520
E-mail címem: gyuris.ferenc2@nak.hu
Facebookon / Messengeren is elérhető vagyok Gyuris Ferenc néven.
Kérdések esetén állok rendelkezésükre.
Tisztelettel : Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Gyuris Ferenc falugazdász