Tisztelt Termelők !

 

A decemberi aktualitásokkal kapcsolatosan a következő információkat osztanám meg Önökkel

Az Egységes Kérelemmel kapcsolatos aktualitások:

Október második felétől elkezdődött az előlegek kifizetése, a kifizetés folyamatos, az esetleges ellenőrzésekben érintett gazdáknál az előleg kifizetése később kezdődik. Előre láthatólag december 15-ig indít a Magyar Államkincstár utalásokat, ezután majd csak január 15. után. A teljes támogatási összeget 2025. június 30-ig kell kifizetniük

            A másodvetés időpontját a vetés / ültetés után 15 nappal kellett bejelenteni. Az előzetesen betervezett másodvetés csak akkor minősül megvalósultnak, ha a tényleges időpont is bejelentésre kerül, majd az év vége felé a betakarítás időpontja is bejelentésre kerül. Erről az ügyfélkapura is kaptak értesítést. Az a kérésem, amikor a másodvetésű kultúra betakarításra került, ezt jelezzék felém!

Szamócatermesztők figyelem !

A szamóca esetében a termeléshez kötött intenzív gyümölcstermesztés támogatását 2025-től csak azok a termelők vehetik igénybe, akik a telepítés tényét bejelentik a Kormányhivatalhoz, ebben az esetben a Kormányhivatal Helyszíni ellenőrei a telepítés tényét, a sor és tőtávolságot le fogják ellenőrizni.

Másik lehetőség, hogy a Mobilgazda alkalmazás segítségével a területről fotót kell készíteni, s az így elkészült fotókat eljuttatni az Államkincstárhoz. Az érintetteket arra kérem, keressenek.

            A térségünket szélerózió érzékeny területté minősítették, emiatt a támogatás igénylésének szempontjából több új feltétel is bevezetésre került. Egyik legfontosabb elem, hogy a nyári betakarítású növények betakarítás utáni tarlóállapotát meg kell őrizni a következő évi növénykultúra talaj előkészítési munkálatainak kezdéséig, a másik, hogy a főbb munkafolyamatokról gazdálkodási naplót kell vezetni. Ez az Agrárkamara honlapjáról letölthető lesz.

A 2024-2025. évi gazdálkodási gyakorlati megvalósítás szempontjából a következő  fontos elemeket emelném ki , melynek betartására mindenkinek felhívnám a figyelmét :

1; A gabonatarlót , valamint a pihentetett területet szeptember 30-ig lehetőség szerint ne tárcsázzuk , hanem szárzúzóval tartsuk tisztán!

2;10 hektár szántó fölötti gazdaságok esetében 4 % pihentetett terület , vagy pillangós növények vetése , vagy ökológiai másodvetés szükséges

            Az előző számokban leírtakhoz képest változás . hogy az Agrárökológiai Programban részt vevő gazdáknak gazdálkodási naplót kell vezetni, mely a NAK és az Államkincstár oldaláról elérhető. A NÉBIH felületéről továbbra is elérhető az Elektronikus Gazdálkodási Napló , melynek vezetése bizonyos támogatási jogcímek esetében kötelező !

Viszont a gazdálkodási naplót elektronikusan fel kell tölteni a NÉBIH rendszerébe 2025.január 15-ig !!!!

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ugyanazon a nehézkes felületen kell dolgoznunk, mint tavaly. Emiatt az a kérésem, hogy az AÖP-ben érintett termelők október hónapban keressenek egyeztetésre !

Az a kérésem, hogy aki a permetezési napló, vagy a gazdálkodási napló feltöltésében segítséget szeretne tőlem kérni, mihamarabb keressenek.

Megjelent az Agrárkörnyezetgazdálkodási Program (AKG ) és az Ökológiai Gazdálkodásra történő átállás (ÖKO) támogatási felhívása  !

Az AKG Felhívás célja a fenntartható földművelési rendszerek kialakításának ösztönzése, a környezet állapotának megőrzése és javítása, a mezőgazdasági eredetű környezeti terhelés csökkentése , a biodiverzitás megőrzése, növelése , a klímaváltozás okozta negatív hatások csökkentése környezetbarát termesztéstechnológiák ösztönzésével. A támogatás a kedvezményezettek által önként vállalt tevékenységekre, önkéntes kötelezettségvállalásokra épül, 5 éves időszakra szóló kötelezettségvállalás,, ez alapján évente átalány formájában nyújtott vissza nem térítendő támogatásra jogosult a kedvezményezett. Ez a támogatási forma a Területalapú támogatásra épül , annak kiegészítéseként lehetséges igényelni.

A támogatás mértékét az alapvállaláson túl a kötelező , és az önkéntes vállalások is befolyásolják. Horizontális szántó esetében maximálisan 400 euro/hektár, Talajmegújító szántóra maximálisan 516 euro/hektár, Horizontális gyepre 303 euro / hektár, Extenzív gyümölcs ültetvényre 724 euro/ hektár, intenzív gyümölcs ültetvényre 866 euro / hektár , szőlőültetvényre 1045 euro / hektár támogatás igényelhető maximálisan !!!

            Az Ökológiai Gazdálkodás támogatásának a célja hasonló: Az üvegház hatású gázkibocsátás csökkentése és a szénmegkötés fokozása révén hozzájárulás az éghajlatváltozás mérsékléséhez és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodáshoz ; a környezet megóvása, a biológiai sokféleség fenntartása és növelése ; a talaj biológiai állapotának védelme és javítása ; a növényvédő szerek szakszerűtlen használatából és a helytelen tápanyag-gazdálkodásból eredő kedvezőtlen környezeti hatások csökkentése és az élelmiszer biztonság garantálása.

Szántó, ültetvény és gyep földhasználati kategóriában pályázhatnak a termelők. Az általános jogosultsági kritériumokon túl a kötelezettségvállalás 5 éves időtartama alatt az adott év minden napjára vonatkozóan hazai akkreditációval rendelkező tanúsító szervezettel kötött érvényes szerződéssel kell rendelkezni (Biokontroll Hungária Kft, vagy Bio Garancia Kft ). A támogatás formája szintén  az 5 éves időszakra szóló kötelezettségvállalásra alapul,, ez alapján évente átalány formájában nyújtott vissza nem térítendő támogatásra jogosult a kedvezményezett. A támogatás mértéke Szántó esetében maximálisan 382 – 1094 Euro/ Hektár , Ültetvények esetében 879-1801 Euro/ hektár, Szőlő esetében 1097-1132 Euro/ hektár , gyep esetében pedig 225 Euro/ hektár

            Az AKG és az ÖKO támogatás benyújtási határideje 2024.november 25-től december 23-ig lehetséges.

Igény esetén a tájékoztatásban állok rendelkezésükre.

Az aktuális pályázati lehetőségek a www.szechenyi2020.hu , www.fvm.hu , , a www.mvh.gov.hu és a www.nak.hu honlapokon megtalálhatók, kérem figyeljék ezeket az oldalakat.

Az ígéret szerint januárban kiírásra kerül a generációváltást elősegítő támogatások , a gazdaságátadási támogatás, a fiatal gazdálkodók induló támogatása , a és a mezőgazdasági kisüzemek fenntarthatóságának fejlesztésére fordítható támogatás is. Lapzártáig társadalmi vitára kibocsájtásra került a Fiatal gazdálkodók induló támogatásának a tervezete, melyek a fent említett oldalakon megtalálhatóak.

A korábbi pályázatokhoz kapcsolódó kötelező képzéseket ( lásd Kisüzemek fejlesztése stb. ) az Agrárkamara a továbbiakban szervezni fogja. Az érintetteket kérem, figyeljék a www.nakplusz.hu oldalon megjelent információkat.

Az ügyfélfogadási rend a TMR ellenőrzésekben történő tevékenységünk , valamint az elektronikus Gazdálkodási és Permetezési napló vezetéssel kapcsolatos oktatások miatt módosult , a fix ügyfélfogadás ideje kevesebb lesz.  A pontos ügyfélfogadási rend az Iroda ajtajánál kifüggesztésre kerül,

 

A telefonszámom : 06-30/337-2520

E-mail címem: gyuris.ferenc2@nak.hu

Facebookon / Messengeren is elérhető vagyok Gyuris Ferenc néven.

Kérdések esetén állok rendelkezésükre.

 

A 2024-es év végén ezúton szeretném Minden Kedves Ügyfelemnek megköszönni az éves munkát , a türelmet és a bizalmat.

 

MINDEN KEDVES ÜGYFELEMNEK EZÚTON KÍVÁNOK ÁLDOTT BÉKÉS BOLDOG KARÁCSONYI ÜNNEPEKET
ÉS EREDMÉNYEKBEN GAZDAG BOLDOG ÚJÉVET!

 

 

 Tisztelettel : Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Gyuris Ferenc falugazdász